BİYO


nisan ak 1991 doğumlu Nisan Ak müziğe dokuz yaşında gitar eğitimi alarak başladı ve İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ne girmeye hak kazanarak akademiye ilk adımını attı. İlk bestesini 15 yaşında piyano için yazan Ak, Güzel Sanatlar Lisesi'ni başarıyla tamamladıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi'ne birincilik ve tam bursla girerek kompozisyon çalışma şansı yakaladı. 

Üniversite eğitimi boyunca Turgut Pöğün ve Tolga Tüzün'le kompozisyon çalışan Ak, aynı zamanda kendini orkestra şefliği alanında da geliştirmeye başladı. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında atölyelere katıldı. Eğitiminin son iki senesinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nın şeflik derslerine yarı zamanlı olarak katılmaya başladı. Burada Erdem Çöloğlu ve Antonio Pirolli ile şeflik çalıştı. 

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden birincilik ve yüksek onur öğrenciliği statüsü ile mezun olan Ak, City University of New York'da Maurice Peress'in sınıfında orkestra şefliği üzerine yüksek lisans eğitimi alırken William Rothstein ve Donna Doyle ile teori ve kulak çalıştı. Eczacıbaşı bursu ve sanatseverlerin destekleriyle mezun olduğu yüksek lisansını da birçok ödül alarak tamamladı.

Yönettiği topluluklar arasında New York Times'da hakkında defalarca yazı yazılan Jarvi Academy Orkestrası, USC Senfoni Orkestrası, Queens College Senfoni Orkestrası, Eastern Music Festival Orchestra, Brooklyn Yaylı Orkestrası ve Carolina Virtuoso da var. Ak ayrıca New York Filarmoni orkestrasının provalarına katılmaya hak kazanmış az sayıdaki şeflik öğrencilerinden biri. 

Ak, Paavo Järvi, Neeme Järvi, Gerard Schwartz, George Hurst, Tito Muñoz ve Orhun Orhon gibi isimlerle uzun ve kısa süreli çalışmalar yaptı.

Nisan Ak, şu anda University of South Carolina’da şeflik üzerine doktora yapmakta. Okulun senfoni orkestrasının asistanı ve personel menajeri, aynı zamanda mentoru Donald Portnoy’un yönettiği Aiken Senfoni Orkestrası’nın da asistan şefi.